Красимира Масларова, представител на компания, работеща в тази област, разказа пред Радио София за тази иновативна област у нас. Конкретната дейност на разработената от компанията платформа се изразява във функционалности от записване на час, до аудио-визуална онлайн консултация с обмен на фалове и медицински устройства, които безжично изпращат данни до отсрещната страна. Особено внимание се обръща и на обслужването на по-възрастни хора. Възможностите на платформата включват както незабавна консултация, така и консултация по документи. Потребители на платформата да телемедицина могат да бъдат всички хора от домовете си. Те могат да разполагат с лично здравно досие и да го споделят с медицински лица, които да им дават съвети.
Има два варианта за контакт чрез средствата за телемедицина между пациент с хронично заболявание, например диабет, и специалист. Пациентът може да използва сам глюкомер, който изпраща само данни по електронен път до съответния ендокринолог, или да му бъде оказана подкрепа от фелдшер или медицинска сестра за работа с устройството. Добър пример за употреба на телемедицинска техника е в общински медицински центрове, които обслужват населението в по-малки населени места. В кметствата в тези места има назначен човек, който им съдейства технологично те да се свържат с общинската болница и да получат медицински съвет.
С оглед липсата на специалисти в районите извън големите градове, Масларова посочи, че има различни проблеми на различни нива. В това отношение може да се окаже разработената услуга за Национална междуболнична мрежа, базирана на телеконсултации, където специалист от дадена болница може да се свъже с друг специалист от друга болница, за да получи съдействие по определен случай. Устройства за тази услуга има в над 30 точки в страната.
Разработването на тази иновативна медицинска екосистема носи на компанията наградата в конкурса за най-иновативно предприятие.
Повече подробности за телемедицинските услуги в практиката у нас можете да чуете в интервюто на Лили Големинова с Красимира Масларова.
В съвременен смисъл концепцията за телемедицина съществува от 1924г., когато се появява в САЩ в статия в Radio News, с нарисуван на корицата лекар, който преглежда пациент и изпраща резултатите му по радиото, както и схемата на новата верига ”Доктор по радиото”. Първата демонстрация е направена през 1951 г., на Световния панаир в Ню Йорк, а през 1955г. д-р Албърт Джутрас започва да практикува телерадиология в Монреал.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..
Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..
През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..
От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..
Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..